دسته‌بندی نشده

قلم تخریب یا قلم بتن کن چیست؟ | انواع آن

قلم تخریب یا قلم پیکور چیست؟

قلم های بتن کن یا قلم های تخریب ابزارهای قدرتمندی هستند برای تخریب بتن و دیگر مصالح که در ساختمان سازی و صنایع دیگر مورد استفاده قرار می گیرند. این قلم های چکش تخریب به دریل ها و چکش تخریب ها متصل می شود و برای کنده کاری مواد سخت مانند چوب، آهن، سنگ، بتن و… استفاده می شوند.

می توان گفت به طور کلی قلم ها دارای شیارهایی در انتهای خود هستند تا به راحتی به دریل ها متصل شوند تا عمل تخریب را به درستی انجام دهند. قلم تخریب را با توجه به نوع کاربرد می توان در سایزها و انواع مختلفی پیدا کرد. جنس اغلب این قلم ها از آلیاژهای مستحکم و مقاوم می باشد. عمل تخریب و کنده کاری به کمک قلم ها انجام می شود. به صورت دستی نیز می توان انجام داد ولی منجر به صرف انرژی و زمان زیادی می شود. ازاین رو با استفاده از این ابزار موجب سهولت و بهبود راندمان کار می شود.

در این مقاله قصد داریم شما را با انواع قلم تخریب آشنا کنیم و کاربردشان را در صنایع مختلف معرفی نماییم.

انواع قلم چکش تخریب

 • قلم پنج شیار

 • قلم چهار شیار

 • قلم شش گوش

 • قلم پیکور

 • قلم 16 کیلویی

 • قلم نوک تیز

 • قلم نوک صاف

قلم پنج شیار:

یکی از نمونه های قلم تخریبی به شمار می رود که برای دریل های بتن کن استفاده می شود. این قلم ها همانطور که از اسم شان مشخص است دارای 5 شیار در انتهای خود هستند. این نوع قلم در سه سایز 30، 40 و 60 سانتی متری عرضه می شوند. دارای استهلاک بیشتری نسبت به قلم چهارشیار داشته ولی می توان در مدت زیادی از این قلم استفاده نمود. قلم های پنج شیار یا اس دی اس مکس بزرگ تر از قلم های چهارشیار بوده. به همین دلیل سوراخ های بزرگ تری نسبت قلم 4شیار ایجاد می کند. همچنین برای سنگ تراشی سخت تر و هدایت آن در هنگام کار می توان اشاره نمود.

انواع قلم پنج شیار

قلم چهارشیار:

این قلم همانطور که از اسمش پیداست دارای چهار شیار در انتهای خود است که به دستگاه هایی با ابزارگیر چهارشیار متصل می شوند. قلم های چهارشیار در سه طول مختلف در بازار عرضه می شوند:

  1. طول کوتاه: 30 سانتی متر

  1. طول متوسط: 40 سانتی متر

  1. طول بلند: 60 سانتی متر

انواع قلم چهار شیار

قلم شش گوش:

این قلم دارای شش شیار می باشد و آن را با نام هکس نیز می شناسند. ساختار بسیار قوی این قلم باعث شده برای حفاری های عمیق مورد استفاده قرار گیرد.

انواع قلم شش گوش

قلم پیکور:

این نوع قلم برای تخریب و شکستن سنگ، آسفالت و پروژه های عمرانی و راه سازی استفاده می شود و جز چکش هیدرولیکی می باشد. قلم های موجود در فروشگاه تراش ابزار فراقتی از کیفیت و مرغوبیت بالایی برخوردار هستند تا صاحبان ماشین آلات از فرسایش و شکستگی زود هنگام در امان باشند.

این نوع قلم که به قلم چکش هیدرولیکی نیز می شن توسط ضربات وارده به پیستون چکش بر روی آن می زند به حرکت در می آید و دستگاهی که چکش روی آن قرار دارد باید قلم پیکور را بر روی سنگ و یا هر شی دیگر که قصد تخریب آن را دارید قرار داده و آن را خرد کنید.

انواع قلم پیکور

قلم 16 کیلوگرمی:

این قلم به صورت نوک تیز و نوک سخت می باشد. معمولا از جنس فولاد بوده و از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار است. برای تخریب سنگ یا تخریب بتن به کار می رود.

انواع قلم 16 کیلوگرمی

قلم نوک تیز:

این قلم‌ها، بیشتر برای تخریب های کلی و عمیق مورد استفاده قرار می‌گیرند. قلم‌های نوک تیز، از قلم‌هایی هستند که قدرت تخریب کنندگی بالایی دارند. نوک تیز این قلم باعث می شود تا بتوانید همه ی قدرت دستگاه را به یک نقطه کوچک وارد کنید. فرقی نمی‌کند که سطح مورد نظر شما، یک دیوار با ناهمواری باشد که قصد تخریب یا کنده کاری قسمتی از آن را دارید یا یک دیوار بزرگ که باید به طور کامل آن را از بین ببرید؛ استفاده از یک قلم نوک تیز، همیشه یک راه حل بسیار مناسب محسوب می‌شود.

انواع قلم نوک تخت

قلم نوک تخت (نوک صاف):

این قلم‌ها، بیشتر برای تخریب های کلی و عمیق مورد استفاده قرار می‌گیرند. قلم‌های نوک تیز، از قلم هایی هستند که قدرت تخریب کنندگی بالایی دارند. نوک تیز این قلم باعث می‌شود تا بتوانید همه قدرت دستگاه را به یک نقطه کوچک وارد کنید. فرقی نمی‌کند که سطح مورد نظر شما، یک دیوار با کمی ناهمواری باشد که قصد تخریب یا کنده کاری قسمتی از آن را دارید یا یک دیوار بزرگ که باید به طور کامل آن را از بین ببرید؛ استفاده از یک قلم نوک تیز، همیشه یک راه حل بسیار مناسب محسوب می‌شود که می توانید به راحتی از آن استفاده نمایید.

انواع قلم نوک تیز

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *